понеділок, 24 квітня 2023 р.

Йосипівські кам'яні фігури XIX століття

Фігури XIX ст. Пресвятої Богородиці та св. Миколая у с. Йосипівка, Микулинецького деканату Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії УГКЦ.



Зверніть увагу, що внизу фігури є напис, якого важко прочитати, як і впізнати зображення святих з трьох її сторін.




- Фігура Матері Божої - іконографія Богородиці Непорочного Зачаття. Фігури - цінні, як і багато скульптурних пам'яток Тернопільщини так званого "народного типу - локальні школи народної доби". Шкода, що так жорстоко замальовуються олійною фарбою.

- Чи належать вони до одного періоду?



(21 квітня 2014 року Божого, оновлений і освячений Хрест.
Хрест, 1895 року, поставлений, як вираз вдячності Господу Богу за чудесне зцілення їхньої дочки Єлизавети. (Зараз на цьому подвір'ї живе сім'я Михайла Мацко, с.Йосипівка, Тернопільський р-н., обл.) ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!)
Фігура (1895 р. Б.) на подвір'ї Івана Мацка.




Цілком може бути. Хоча, як на мене, то трохи різні майстри. Щодо часу, під Богородицею "Всевидяче Око", символ Пресвятої Тройці, що з'являється в нашому мистецтві в кінці XVIII - у XIX ст. Тож фігури можуть бути одинакові за часом створення. 

(Коментар Софія Король, кандидат мистецтвознавства, завідувач відділу мистецтвознавства Інституту народознавства НАН України.)

P.S. Фігури Матері Божої та св. Миколая у с. Йосипівка, Тернопільського району та області потребують консервації та реставрації.

Пов'язані дописи: